Byta till Hvilan

Känner du att du vill ändra ditt gymnasieval och vill byta till Hvilan Gymnasium? Du har alltid möjligheten att justera ditt val, men hur man går tillväga kan skilja beroende på vart du bor.


Såhär går du tillväga 

Hur man ändrar sitt val under sommaren kan skilja mellan de olika orterna. Läs igenom processen för din ort nedan:

Lund och Kabbarp (skåne)

Mellan den 9 augusti–13 september går det att göra sent omval på ansökningswebben (dexter). Du behöver alltså vänta tills reservantagningen är klar i början av augusti innan du kan göra ett sent omval.

Du kan läsa mer om sent omval här!
 

Stockholm

För att göra ett sent omval behöver du fylla i en blankett, signera den, scanna in den och maila den till mailadressen som står på blanketten. 

Du kan ladda ned blanketten här!
 

Uppsala

Mellan 20 juli och 9 augusti kan du som vill ändra eller lägga till val, så kallad sommarändring. Ändra eller lägg till val genom att logga in på din ansökningssida på dexter. Observera att du hamnar sist i kön på alla val som du lägger till. Det gäller också de val som hamnar högre upp i rangordningen efter ändringen.

Läs mer om hur du ändrar din ansökan här!
 

Norrköping

För att göra ett sent omval behöver du fylla i en blankett, och prata med din SYV för ett vägledningssamtal. SYV:en ska sedan skriva sitt namn på ansökningsblanketten för att visa att ett vägledningssamtal har skett. Din ansökan registreras inte förrän första reservantagningen under vecka 30.

Du kan läsa mer här om sent omval här!

 

Är du intresserad av våra skolor och program?
Känner du att du vill ändra ditt val och byta till Hvilan? Är du mitt i en termin? Oavsett är du välkommen att höra av dig direkt till oss. Det finns ströplatser kvar! Kontakta oss:

Kabbarp
Mikael Lennartsson, rektor
E-post: mikael.lennartsson@hvilanutbildning.se

Stockholm
Natasja Kanth, tf rektor
E-post: natasja.kanth@hvilanutbildning.se

Maria Eriksson, biträdande rektor
E-post: maria.eriksson@hvilanutbildning.se

Marcus Yttergren, biträdande rektor
E-post: marcus.yttergren@hvilanutbildning.se

Lund
Mikael Lennartsson, rektor
E-post: mikael.lennartsson@hvilanutbildning.se

Mikael Wikman, biträdande rektor
E-post: mikael.wikman@hvilanutbildning.se

Uppsala
Gudmund Rosenqvist, rektor
E-post: gudmund.rosenqvist@hvilanutbildning.se

Norrköping
Kerstin Lindberg, rektor
E-post: kerstin.lindberg@hvilanutbildning.se

_____________________________________________________________

Kolla med SYV på din skola
Om du är osäker på hur det går till för att gära ett omval, rekommenderar vi dig att kolla med SYV på din skola för att ändra din ansökan till gymnasiet. I vissa fall behöver du be SYV:en att läsa upp din ansökan så att ändringar i din ansökan kan göras.